Microsoft

Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report

Společnost Microsoft vydala svou již 23. zprávu o bezpečnosti – Security Intelligence Report (SIR). Zpráva podává přehled o hrozbách a pomůže zákazníkům lépe porozumět aktuálním datům o zranitelnostech, ohroženích, malwaru a útocích v prostředí internetu. Poslední vydání vychází z dat v období únor 2017 až leden 2018.

Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report
Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report

Mezi klíčová zjištění SIR patří

Botnety nadále v celosvětovém měřítku napadají miliony počítačů a jsou příčinou jejich zavirování starými a novými formami malwaru. Infikované počítače jsou zapojovány do činnosti botnetů s cílem vytvářet velkou infrastrukturu, kterou kyberzločin využívá k získávání citlivých údajů a vydírání obětí, obdobně jako tomu je v případě tzv. ransomwaru. Hackeři nemusí vyvinout velké úsilí k tomu, aby byli úspěšní. Útočníci se více soustředí na jednodušší metody, jako je např. sociální inženýrství, oproti náročnějším (co se času i úsilí týče) metodám typu obcházení bezpečnostních opatření. “Hackeři využívají slabin na straně uživatelů, kteří zanedbávají zabezpečení svých počítačů a odkládají aktualizace softwaru,” komentuje aktuální trend Petr Klement z Microsoftu. “Přitom jen včasná bezpečnostní aktualizace operačního systému a dodržování zásad bezpečné práce s počítačem zajistí ochranu před nejnovějšími útoky.”

Ransomware (vyděračský software) je nadále jednou z nejpopulárnějších metod využívaných kyberzločinci k získávání peněz od obětí útoků. Česká republika se řadí mezi země s nejnižším výskytem ransomware útoků. S průměrem 11,4 % a méně se ČR řadí také k zemím jako USA, Finsko, Dánsko nebo Irsko s nejnižším průměrem výskytu škodlivého nebo nechtěného softwaru. Česká republika a Slovensko patřily k zemím nejvíce zasaženým botnetem Gamarue známým pod jménem Andromeda. Tato botnetová síť byla v minulém roce zneškodněna specializovanou jednotkou Microsoftu pro vyšetřování kybernetické kriminality (Digital Crimes Unit) také díky spolupráci se společností ESET.

Zpráva Microsoftu také ukazuje, že k tomu, aby firmy a instituce udržely krok s novými a proměnlivými kyberútoky, musí přijmout strategii, která bude hrozby identifikovat, reagovat na ně a chránit je tak před nimi. Díky vývoji silných bezpečnostních produktů a řešení, jedinečnému porozumění hrozbám a silným partnerstvím pomáhá zákazníkům Microsoftu zůstat v bezpečí.

Zdroj: news.microsoft.com

Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají

Originální nápady, inovace, a především propojení moderních technologií s praxí neziskových organizací – to jsou hlavní aspekty soutěže Microsoft NGO Awards, jejíž výherci byli vyhlášeni ve středu na konferenci Neziskovka 4.0 pořádané společností Microsoft a TechSoup Česká republika.

Odborná porota se při svém hodnocení zaměřila na propojení moderních technologií a pomoci potřebným. Do třetího ročníku soutěže NGO Awards přihlásily neziskové organizace především své vzdělávací a preventivní projekty či programy na ochranu životního prostředí.

Microsoft vyhlásil vítěze NGO Awards ve třech kategoriích: Vnější dopad, Organizační rozvoj a Výjimečný příběh. V kategorii Vnější dopad zvítězila Česká společnost ornitologická s projektem Výpočet indikátoru běžných druhů ptáků. V kategorii Organizační rozvoj porota nejvíce ocenila organizaci OZP Akademie a její projekt Cesta k bezbariérovému vzdělávacímu systémku. Za výjimečný příběh získala ocenění organizace Člověk v tísni s projektem Moje malá digitální revoluce.

Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají
Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají

„Ocenili jsme především ty neziskové organizace, kterým se pomocí technologií daří zefektivnit svoji činnost, zlepšit dostupnost služeb pro klienty nebo jiným inovativním způsobem rozvíjejí své služby,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft v České republice a na Slovensku.

Analýza dat pomáhá chránit životní prostředí

Kategorii Vnější dopad ovládl projekt, který se věnuje dlouhodobému sledování ptactva, jež je zásadní pro pochopení změn v našem životním prostředí a klimatu. „Program u nás běží od roku 1982. Od té doby zhruba stovka dobrovolníků sbírá údaje o početnosti ptáků, které vyhodnocujeme za pomoci Microsoft Access a pokročilých modelovacích metod vyvinutých Statistics Netherlands. Právě využití rozšířené platformy Microsoft Access umožnilo rozšíření této moderní metody analýzy dat prakticky ve všech evropských zemích,“ přibližuje Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Podle něj se díky nástrojům Microsoftu podařilo zkrátit dobu potřebnou ke zpracování celého datového balíku z několika týdnů na několik dnů.

Chytrý kalendář v Office 365 slouží i nevidomým

OZP Akademie se věnuje především vzdělávacím projektům, které mají za cíl zapojit hendikepované do pracovního procesu. Organizace pro správu vzdělávacích aktivit používala Office 365. „Potřebovali jsme systém, který by nám umožnil evidovat přihlášky do kurzů, plánovat čas lektorům a monitorovat jejich odučené hodiny, vydávat certifikáty, vyhodnocovat kvalitu a vést různé statistiky, a to tak, aby jej mohli kontrolovat i slabozrací a nevidomí. Bohužel na trhu nic podobného nebylo,“ popisuje Petra Helebrantová z OZP Akademie. Proto neziskovka navázala spolupráci se slabozrakým programátorem a výsledkem několikaleté práce je webová aplikace, s jejíž pomocí mohou vzdělávací aktivity spravovat i lidé s těžkým zrakovým postižením.

Jak propojit 70 terénních pracovníků

Společnost Člověk v tísni řešila ve svých projektech propojení více než 70 lidí, kteří pracují v sociálně vyloučených lokalitách s tisícovkou mladých a dospělých klientů ze šesti krajů České republiky. „Úkol zněl jasně: spravovat chod čtyř projektů, které se věnují kariérnímu a dluhovému poradenství, ulehčit kolegům narůstající administrativní zátěž a mít pod palcem organizování metodických porad,“ popisuje Annamária Sedláková z Člověka v tísni. „Hledala jsem jednoduché pracovní prostředí, kam bychom měli snadný přístup odkudkoliv, kdykoliv a zároveň mohli neomezeně sdílet potřebné dokumenty. Všichni používáme Windows, pátrání tedy netrvalo dlouho a přišla jsem na službu SharePoint a OneDrive, která je součástí Office 365. Přes SharePoint nyní sdílíme většinu dokumentů i komunikace,“ doplňuje Annamária Sedláková.

Soutěž pro neziskové organizace vyhlašuje společnost Microsoft ve spolupráci se Sdružením VIA. Partnery soutěže jsou společnost Economia, Nadace Neziskovky.cz, Asociace společenské odpovědnosti a Compuritas. Ceny převzali zástupci oceněných neziskovek na konferenci Neziskovka 4.0 věnované tématu digitální transformace v neziskovém sektoru.

Zdroj: news.microsoft.com

Microsoft nabízí bezplatnou rezervaci na Windows 10

Před několika hodinami se na spodních lištách operačních systémů Windows objevila bílá ikonka potvrzující příchod operačního systému Windows 10. Jedná se o bezplatnou rezervaci operačního systému, co tím Microsoft sleduje? Zájem o nové Windows? Můžeme si to myslet. Bezplatná aktualizace na nový Windows 10 je slíbena z předešlých systémů, tedy z Windows 7, 8 či 8.1. Nemusíte tak sahat do své peněženky.

win

Jak povolit Dark Theme pro Windows 10

Ne každému uživateli vyhovuje barevné schéma operačního systému Windows. Poslední veřejné sestavení Win10, které Microsoft oficiálně vypustil nese označení 10074. Proběhlo zde několik důležitých oprav systému a opět byla upravena nabídka Start, která dostala drobnou grafickou změnu v podobě Dark Theme.

Dark Windows 10
Jak povolit Dark Theme pro Windows 10

My si dnes ukážeme zde na magazínu o Windows, jak toto tmavé téma aplikovat částečně do nových Windows 10 (Pro Insider Preview). Písmo se změní automaticky na bílé a proto nebude problém s čitelností. Už jste tuto možnost zobrazení využili? Podělte se o své dojmy do komentářů na magazínu.

Postup pro změnu k tmavému tématu:

 1. Spustíme aplikaci Spustit a do prázdného řádku vypíšeme slovo regedit, poté stiskneme ENTER.
 2. Jděte do HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize.
 3. Zde pravým tlačítkem vytvoříme DWORD 32bit a pojmenujeme jako SystemUsesLightTheme.
 4. DWORD Value necháme nastavené na hodnotu 0.
 5. Provedeme restartování PC.
 6. Pokud budete chtít vrátit výchozí téma tak změňte DWORD Value na hodnotu 1.

Mobilní Windows 10 pro mobilní telefony už zítra

Android ROM už zná celý svět. Co takhle ROM Windows 10? Už delší dobu se proslýchá, že jeden z nových buildů Windowsů 10 by mohl tento systém přinést na daleko větší počet mobilních telefonů. A nejen na ty se zastaralým, ač svižným Windows Phone. Podporou pro rozšíření platformy se může stát také čínské Xiaomi s modelem Mi4. Diskutuje se také o Lenovu.

Desktopový Windows 10 Technical Preview je dostupný pouze členům Windows Insider Programu, ale nic vám nebrání se do něj zaregistrovat a vyzkoušet si nejnovější Windows pro smartphony. Podle výkonného ředitele vývoje Gabriela Aula bude nová mobilní verze Windows 10 uvolněna 10. dubna 2015, což je zítra.

A nyní již k seznamu telefonů, které poskytnou podporu WIN10 ROM:

 • Microsoft Lumia 430
 • Microsoft Lumia 435 +Dual SIM
 • Nokia Lumia 520
 • Nokia Lumia 525
 • Nokia Lumia 526
 • Nokia Lumia 530 + Dual SIM
 • Microsoft Lumia 532 + Dual SIM
 • Microsoft Lumia 535 + Dual SIM
 • Nokia Lumia 620
 • Nokia Lumia 625
 • Nokia Lumia 630 + Dual SIM
 • Nokia Lumia 635
 • Nokia Lumia 636
 • Nokia Lumia 638
 • Microsoft Lumia 640 Dual SIM
 • Nokia Lumia 720
 • Nokia Lumia 730 + Dual SIM
 • Nokia Lumia 735
 • Nokia Lumia 810
 • Nokia Lumia 820
 • Nokia Lumia 822
 • Nokia Lumia 830
 • Nokia Lumia 920
 • Nokia Lumia 925
 • Nokia Lumia 928
 • Nokia Lumia 1020
 • Nokia Lumia 1320
 • Nokia Lumia 1520