Desktopové Windows 10

Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report

Společnost Microsoft vydala svou již 23. zprávu o bezpečnosti – Security Intelligence Report (SIR). Zpráva podává přehled o hrozbách a pomůže zákazníkům lépe porozumět aktuálním datům o zranitelnostech, ohroženích, malwaru a útocích v prostředí internetu. Poslední vydání vychází z dat v období únor 2017 až leden 2018.

Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report
Microsoft vydal již 23. zprávu o bezpečnosti: Security Intelligence Report

Mezi klíčová zjištění SIR patří

Botnety nadále v celosvětovém měřítku napadají miliony počítačů a jsou příčinou jejich zavirování starými a novými formami malwaru. Infikované počítače jsou zapojovány do činnosti botnetů s cílem vytvářet velkou infrastrukturu, kterou kyberzločin využívá k získávání citlivých údajů a vydírání obětí, obdobně jako tomu je v případě tzv. ransomwaru. Hackeři nemusí vyvinout velké úsilí k tomu, aby byli úspěšní. Útočníci se více soustředí na jednodušší metody, jako je např. sociální inženýrství, oproti náročnějším (co se času i úsilí týče) metodám typu obcházení bezpečnostních opatření. “Hackeři využívají slabin na straně uživatelů, kteří zanedbávají zabezpečení svých počítačů a odkládají aktualizace softwaru,” komentuje aktuální trend Petr Klement z Microsoftu. “Přitom jen včasná bezpečnostní aktualizace operačního systému a dodržování zásad bezpečné práce s počítačem zajistí ochranu před nejnovějšími útoky.”

Ransomware (vyděračský software) je nadále jednou z nejpopulárnějších metod využívaných kyberzločinci k získávání peněz od obětí útoků. Česká republika se řadí mezi země s nejnižším výskytem ransomware útoků. S průměrem 11,4 % a méně se ČR řadí také k zemím jako USA, Finsko, Dánsko nebo Irsko s nejnižším průměrem výskytu škodlivého nebo nechtěného softwaru. Česká republika a Slovensko patřily k zemím nejvíce zasaženým botnetem Gamarue známým pod jménem Andromeda. Tato botnetová síť byla v minulém roce zneškodněna specializovanou jednotkou Microsoftu pro vyšetřování kybernetické kriminality (Digital Crimes Unit) také díky spolupráci se společností ESET.

Zpráva Microsoftu také ukazuje, že k tomu, aby firmy a instituce udržely krok s novými a proměnlivými kyberútoky, musí přijmout strategii, která bude hrozby identifikovat, reagovat na ně a chránit je tak před nimi. Díky vývoji silných bezpečnostních produktů a řešení, jedinečnému porozumění hrozbám a silným partnerstvím pomáhá zákazníkům Microsoftu zůstat v bezpečí.

Zdroj: news.microsoft.com

Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají

Originální nápady, inovace, a především propojení moderních technologií s praxí neziskových organizací – to jsou hlavní aspekty soutěže Microsoft NGO Awards, jejíž výherci byli vyhlášeni ve středu na konferenci Neziskovka 4.0 pořádané společností Microsoft a TechSoup Česká republika.

Odborná porota se při svém hodnocení zaměřila na propojení moderních technologií a pomoci potřebným. Do třetího ročníku soutěže NGO Awards přihlásily neziskové organizace především své vzdělávací a preventivní projekty či programy na ochranu životního prostředí.

Microsoft vyhlásil vítěze NGO Awards ve třech kategoriích: Vnější dopad, Organizační rozvoj a Výjimečný příběh. V kategorii Vnější dopad zvítězila Česká společnost ornitologická s projektem Výpočet indikátoru běžných druhů ptáků. V kategorii Organizační rozvoj porota nejvíce ocenila organizaci OZP Akademie a její projekt Cesta k bezbariérovému vzdělávacímu systémku. Za výjimečný příběh získala ocenění organizace Člověk v tísni s projektem Moje malá digitální revoluce.

Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají
Neziskovky díky moderním technologiím efektivněji pomáhají

„Ocenili jsme především ty neziskové organizace, kterým se pomocí technologií daří zefektivnit svoji činnost, zlepšit dostupnost služeb pro klienty nebo jiným inovativním způsobem rozvíjejí své služby,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft v České republice a na Slovensku.

Analýza dat pomáhá chránit životní prostředí

Kategorii Vnější dopad ovládl projekt, který se věnuje dlouhodobému sledování ptactva, jež je zásadní pro pochopení změn v našem životním prostředí a klimatu. „Program u nás běží od roku 1982. Od té doby zhruba stovka dobrovolníků sbírá údaje o početnosti ptáků, které vyhodnocujeme za pomoci Microsoft Access a pokročilých modelovacích metod vyvinutých Statistics Netherlands. Právě využití rozšířené platformy Microsoft Access umožnilo rozšíření této moderní metody analýzy dat prakticky ve všech evropských zemích,“ přibližuje Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Podle něj se díky nástrojům Microsoftu podařilo zkrátit dobu potřebnou ke zpracování celého datového balíku z několika týdnů na několik dnů.

Chytrý kalendář v Office 365 slouží i nevidomým

OZP Akademie se věnuje především vzdělávacím projektům, které mají za cíl zapojit hendikepované do pracovního procesu. Organizace pro správu vzdělávacích aktivit používala Office 365. „Potřebovali jsme systém, který by nám umožnil evidovat přihlášky do kurzů, plánovat čas lektorům a monitorovat jejich odučené hodiny, vydávat certifikáty, vyhodnocovat kvalitu a vést různé statistiky, a to tak, aby jej mohli kontrolovat i slabozrací a nevidomí. Bohužel na trhu nic podobného nebylo,“ popisuje Petra Helebrantová z OZP Akademie. Proto neziskovka navázala spolupráci se slabozrakým programátorem a výsledkem několikaleté práce je webová aplikace, s jejíž pomocí mohou vzdělávací aktivity spravovat i lidé s těžkým zrakovým postižením.

Jak propojit 70 terénních pracovníků

Společnost Člověk v tísni řešila ve svých projektech propojení více než 70 lidí, kteří pracují v sociálně vyloučených lokalitách s tisícovkou mladých a dospělých klientů ze šesti krajů České republiky. „Úkol zněl jasně: spravovat chod čtyř projektů, které se věnují kariérnímu a dluhovému poradenství, ulehčit kolegům narůstající administrativní zátěž a mít pod palcem organizování metodických porad,“ popisuje Annamária Sedláková z Člověka v tísni. „Hledala jsem jednoduché pracovní prostředí, kam bychom měli snadný přístup odkudkoliv, kdykoliv a zároveň mohli neomezeně sdílet potřebné dokumenty. Všichni používáme Windows, pátrání tedy netrvalo dlouho a přišla jsem na službu SharePoint a OneDrive, která je součástí Office 365. Přes SharePoint nyní sdílíme většinu dokumentů i komunikace,“ doplňuje Annamária Sedláková.

Soutěž pro neziskové organizace vyhlašuje společnost Microsoft ve spolupráci se Sdružením VIA. Partnery soutěže jsou společnost Economia, Nadace Neziskovky.cz, Asociace společenské odpovědnosti a Compuritas. Ceny převzali zástupci oceněných neziskovek na konferenci Neziskovka 4.0 věnované tématu digitální transformace v neziskovém sektoru.

Zdroj: news.microsoft.com

Microsoft vydal další betu v kanálu Insider Preview

Jsem betatester! Pokud patříte mezi betatestery operačního systému Windows 10 a na počítači máte Insider Preview, určitě jste zaznamenali na rychlém kanálu aktualizací nový Build 14372. Co je nového v systému? Tentokrát nečekejte žádné zásadní novinky. Microsoft se na svém blogu také moc nerozepsal. Nové Windows 10 sestavení nabídne lepší výkon a reakce operačního systému. Celkově lidé v Insideru reagovali na 80 000 požadavků na zlepšení systému. Dokonce do Microsoftu dostaly zpětné vazby od Insiders v dalekých místech, jako je Botswana, Turkmenistán, Gambie, Seychely, Togo, Mali, Libérii, nebo Grónsko.

Windows 10 Beta WEB
Microsoft vydal další betu v kanálu Insider Preview
  • Kliknutím na sítích nebo VPN připojení v rozevírací nabídce na hlavním panelu se nespustí stránka nastavení sítě, tak jak má.
  • Existuje několik známých problémů s Evernote Web Clipper, rozšíření pro Microsoft Edge. Evernote Web Clipper se nemusí nahrát na určitých webových stránkách, neexistuje žádná miniatura. Při stříhání záložky. Existují také různé vizuální problémy.
  • Pokud povolíte režim pro vývojáře v tomto sestavení, obdržíte chybovou zprávu, protože potřebný balíček potřebuje Windows Update, není zveřejněn vhodným způsobem. To vám zabrání používat portál zařízení. Pracujeme na odstranění co nejdříve.

Windows 10 stáhnout zdarma jdou, víme, jak na to!

Nový operační systém se těší stále větší podpoře od Microsoftu, uživatelé přibývají, zisky rostou. Pojďme se však podívat na stažení tohoto operečního systému zdarma. Microsoft na svých stránkách nabízí stažení ISO soubory pro instalaci Windows 10. Jedná se samozřejmě o dvě kopie, jako je tomu v každém u případů licencí a klíčů. Jedná se o 32bitovou kopii a 64bitovou kopii.

Win 10 logo
Windows 10 stáhnout zdarma jdou, víme, jak na to!

Sami si pak musíte určit, jakou ke stažení použijete. To vše lze zjitit podle procesoru, který máte v počítači. Neplatí však, že pokud máte 32bitový operační systém, nemůžete stáhnout 64bitovou kopii. Vše se odvíjí od toho, zda procesor v počítači nabízí i 64bitové instrunkce. Pokud si se stažením nevíte rady, zkuste kontatovat IT poradce ve svém okolí, ten vám s výběrem ISO souboru určitě rád poradí. ISO souboru Windows 10 je ke stažení zde, na ofociálních stránkách společnosti Microsoft.

Na stránkách je k mání rozlišení verzí, budto si můžete stáhnout Home nebo Pro verzi, kterou je nutné aktivovat. Tuto stránku můžete použít ke stažení image disku (souboru ISO), která se dá použít k instalaci nebo přeinstalaci Windows 10. Image taky můžete použít k vytvoření instalačního média pomocí USB flash disku nebo DVD. Možností pro instalaci Windows je tedy více. Je jen na vás, jakou z nich využiteje pro svůj počítat či notebook.

Microsoft nabízí bezplatnou rezervaci na Windows 10

Před několika hodinami se na spodních lištách operačních systémů Windows objevila bílá ikonka potvrzující příchod operačního systému Windows 10. Jedná se o bezplatnou rezervaci operačního systému, co tím Microsoft sleduje? Zájem o nové Windows? Můžeme si to myslet. Bezplatná aktualizace na nový Windows 10 je slíbena z předešlých systémů, tedy z Windows 7, 8 či 8.1. Nemusíte tak sahat do své peněženky.

win

Nové Windowsy budou zřejmě posledními

Poslední dílo od Microsoftu? Nový operační systém s vývojem příštích verzí systému Windows 10 nastínil Jerry Nixon. Oficiálně sdělil, že ke konci vývoje systému Windows 8.1 se již velká část kmenových programátorů zaměřila na vývoj příští verze, tedy Win10. Jerry poté dodal, že to je proto, že Windows 10 jsou poslední verzí Windows. Operační systém by se poté měl chovat jako standardní desktopová aplikace.

Nejen, že by mohl Microsoft změnit celkovou politiku prodejů, můžeme se v balíčcích těšit na drobné úpravy dle přání zákazníků. Doslova bychom si potřebné větve operačního systému mohli paušálně zaplatit. To je zatím však hudbou budoucnosti a mi se v těchto dnech můžeme těšit na další sestavení operačního systému Windows 10.

Win 10 Platform

Dalším záměrem je sjednotit obsáhlou platformu a nabídnout požitek všech aplikací a her na jednom místě. Tedy na jednotlivých zařízeních od Microsoftu. Nejen, že se bude jednat o smartphony, jednotný systém se samozřejmě objeví i na Xboxu či desktopových PC. Pro tyto produkty přijde i podpora webového rozhraní, platformy Win32, Androidu či podpory iOS. Platforma W10 chce růst a nabídnout se na co největším počtu produktů. O dalších novinkách vás budeme informovat.

Jak povolit Dark Theme pro Windows 10

Ne každému uživateli vyhovuje barevné schéma operačního systému Windows. Poslední veřejné sestavení Win10, které Microsoft oficiálně vypustil nese označení 10074. Proběhlo zde několik důležitých oprav systému a opět byla upravena nabídka Start, která dostala drobnou grafickou změnu v podobě Dark Theme.

Dark Windows 10
Jak povolit Dark Theme pro Windows 10

My si dnes ukážeme zde na magazínu o Windows, jak toto tmavé téma aplikovat částečně do nových Windows 10 (Pro Insider Preview). Písmo se změní automaticky na bílé a proto nebude problém s čitelností. Už jste tuto možnost zobrazení využili? Podělte se o své dojmy do komentářů na magazínu.

Postup pro změnu k tmavému tématu:

  1. Spustíme aplikaci Spustit a do prázdného řádku vypíšeme slovo regedit, poté stiskneme ENTER.
  2. Jděte do HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize.
  3. Zde pravým tlačítkem vytvoříme DWORD 32bit a pojmenujeme jako SystemUsesLightTheme.
  4. DWORD Value necháme nastavené na hodnotu 0.
  5. Provedeme restartování PC.
  6. Pokud budete chtít vrátit výchozí téma tak změňte DWORD Value na hodnotu 1.

Windows 10 TP by měly za pár měsíců přestat fungovat

Starší verze buildů Windows 10 TP by měly za pár měsíců přestat definitivně fungovat. Jedná se o sestavení 9841, 9860, 9879, 9926, 10041 či 10049. Poslední build 10046 vás upozorní již 17. září 2015, licence pak expiruje 1. října a samotný běh pak zamrzne 15. října 2015.

Win 10 TP funkcnost

Další podstatné dny o ukončení testovacích Technical Preview verzí naleznete nad těmito řádky. Jedny z prvních sestavení přestanou definitivně fungovat již za několik dnů. Bude tedy nutné přejít na novější verze, zdali jste to ještě neudělali. Pokud starou instalaci necháte na disku, mělo by každé tři hodiny dojít k restartování systému.

Data v tabulce sice jsou oficiálně potvrzeny, ale jejich správnost se časem může změnit. Děkujeme za pochopení. Sledujte nás tedy a můžete se tak z první ruky dozvědět vše podstatné o operačním systému Windows 10. Děkujeme za feedback!

Jak bezproblémově nainstalovat Windows 10?

Všichni víme, že nový operační systém přijde začátkem letošního léta, doufejme. Již teď si ale operační systém Windows 10 můžete plnohodnotně i s aktualizacemi nainstalovat na počítač. Nepotřebujete toho mnoho, stačí zařízení, kam budete Windows instalovat, médium pro uložení instalace a ISO soubory dle použití – tedy 32bitovou nebo 64bitovou kopii Windows.

Buďto můžete zavést instalační soubory pomocí programu WinToFlash na flashdisk, nebo klasicky ISO vypálit na DVD medium a vložit do optické mechaniky. Nainstalovat Windows 10 není žádná věda, stačí mít šikovné ruce a nějakou tu hrstku rozumu.

Jak bezproblémově nainstalovat Windows 10?

Instalační ISO soubory si můžete stáhnout pod tímto linkem. Popíšeme zde metodu instalace z DVD nosiče. Tedy z optického DVD disku.

1. Stáhni si ISO soubor a vypal ho pomocí programu na DVD (Daemon Tools či Nero).

2. Vlož DVD do počítače, kam chceš instalaci Windows provést.

3. Zajdi do BIOS (většinou při startu PC pomocí tlačítka DEL) a podívej se, zda je nastaveno bootování právě z DVD mechaniky, pokud ne, zadej DVD mechaniku jako první a disk jako druhý.

4. Pokud je vše správně, po zapnutí PC by měl počítač spustit instalátor z DVD, potvrď klávesou.

5. Nyní by měl instalátor začít kopírovat soubory na disk, průvodce už všechny kroky provede v rozhraní.

6. Zvol instalaci a vyber disk, kam se má provést, můžeš jej zformátovat, můžeš navolit, odebrat oddíly, zda stávající systém aktualizovat a nebo provést čistou instalaci Windows 10.

7. Produktový klíč je pro obě kopie operačního systému stejný, klíč pro Windows 10 je zde  – NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR.

7. Instalátor by měl již vše provést, zřejmě bude nutné se přihlásit k účtu Microsoft. Enjoy!

Instalace Windows 10 TP pomocí tohoto návodu je na vlastní riziko a neměla by být instalována na hlavní domácí počítač, s kterým přistupujete do bankovnictví či do jiných citlivých služeb. Neneseme zodpovědnost za jakýkoliv únik dat či poškození počítače špatnou a neodbornou instalací.

Windows 10 ke stažení, víme jak na ně

Nové Windows jsou na internetu již nějaký ten čas ke stažení pomocí pilotního programu Windows Insider. Nejjednodušší způsob, jak ze souboru ISO vytvořit DVD, je Nástroj systému Windows pro vypalování bitových kopií disků. Uvědomte si, že zkoušení takového prvotního buildu může být riskantní. Proto doporučujeme, abyste tuto předběžnou verzi neinstalovali na svůj primární domácí nebo pracovní počítač. Při nečekaných haváriích počítače může dojít k poškození nebo dokonce odstranění vašich souborů, proto byste si měli všechno zazálohovat.

Windows 10 ke stažení, víme jak na ně

Pokud chcete Windows 10 Technical Preview přestat používat a vrátit se k předchozí verzi Windows, budete muset předchozí verzi znovu nainstalovat z média pro obnovení nebo instalačního média, které jste dostali s počítačem, zpravidla na DVD. Pokud médium pro obnovení nemáte, můžete si ho pomocí softwaru od výrobce počítače vytvořit z oddílu pro obnovení ve svém počítači. To budete muset udělat ještě před upgradem. Další informace najdete v oddílu podpory na webu výrobce vašeho počítače.

Po instalaci Windows 10 Technical Preview se pomocí oddílu pro obnovení nebudete moct vrátit k předchozí verzi Windows. Samotné ISO soubory jsou ke stažení právě zde.